Jaunais energomarķējums – mērķis un ieguvumi?

ES energomarķējums jau vairāk nekā 25 gadus ir palīdzējis patērētājiem un profesionāliem pircējiem meklēt un izvēlēties energoefektīvas iekārtas. Turklāt marķējums ir veicinājis inovatīvu, efektīvu produktu izstrādi. Energotaupīgu ražojumu piedāvājuma un pieprasījuma dēļ ievērojami samazinājies enerģijas patēriņš un iekārtu enerģijas izmaksas.

Pašlaik izmantotā + + +A/G marķēšanas shēma ir kļuvusi neefektīva. Jauktā marķējuma skala, kurā ir ieviestas daudzas klases ar “+”, vairs nav pārskatāma, un lielākā daļa produktu mūsdienās jau ietilpst divās vai trīs augstākajās klasēs. Tādējādi patērētājiem ir grūti atšķirt efektīvākos produktus.

Tāpēc Eiropas Savienība ir pārskatījusi un optimizējusi marķējumu atbilstoši lietotāju vajadzībām. Jaunais marķējums, kas no 2021. gada 1. marta tiks ieviests fiziskajos veikalos un tiešsaistes veikalos, ietvers tikai marķējuma klases no A līdz G. Un tās tiks regulāri atjauninātas.

Kādi ir jaunās marķēšanas shēmas svarīgākie aspekti?

  • Visiem produktiem būs viena kopīga skala, ietverot tikai klases no A līdz G. Turpmāk vairs netiks veidotas A+ klases.
  • Marķējums tiks sasaistīts ar jauno ES produktu datubāzi (EPREL), izmantojot QR-kodu. Datu bāze sniedz papildu informāciju par produktiem pircējiem, mazumtirgotājiem, kā arī tirgus uzraudzības iestādēm.

Kurām precēm būs jauni marķējumi 2021. gadā?

Jauno marķējumu ieviešana tiks veikta pakāpeniski atkarībā no konkrētām ES regulām. 2021. gadā tiks ieviesti jauni marķējumi fiziskajos veikalos un tiešsaistes veikalos šādām 5 produktu grupām:

  • Mājsaimniecības ledusskapji un saldētavas
  • Veļas mazgājamās mašīnas un mazgāšanas un žāvēšanas mašīnas
  • Trauku mazgājamās mašīnas
  • TV un citi displeji
  • Gaismas avoti

Attiecībā uz aukstumiekārtām ar tiešās pārdošanas funkciju (sauktas arī par komerciālajiem ledusskapjiem un saldētavām) tiks ieviests pilnīgi jauns marķējums, kas būs būtisks tikai profesionālajai mazumtirdzniecības nozarei. Šis marķējums nebūs redzams vietējiem patērētājiem.

Citām marķētām ražojumu grupām, piemēram, gaisa kondicionētājiem, veļas žāvētājiem, putekļsūcējiem, ūdenssildītājiem u.c., jaunos marķējumus ieviesīs, tiklīdz būs stājušās spēkā attiecīgās ES regulas.

Šo produktu grupu ieviešana ir paredzēta no 2022. gada.

Marķējumi: